DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Kuperóza a rosacea, jaký je mezi nimi rozdíl a co s tím můžete udělat?

Kuperóza a rosacea, jaký je mezi nimi rozdíl a co s tím můžete udělat?

ZDRAVÁ POKOŽKA
13. října 2022

Onemocnění, které sice není zdraví škodlivé, avšak sníží sebevědomí každému, koho trápí zarudnutí pokožky, které se může rozvinout do pokročilejšího stadia, a to růžovky. Přečtěte si o příčinách, rozdílech a čemu se při onemocnění rozhodně vyvarovat.

Kuperóza a rosacea

Kuperóza se projevuje zarudnutím obličeje (líce, nos, brada) a dekoltu. Vyskytuje se stejně u žen i mužů a může se vyvinout již ve věku kolem 30 let. Příčinou může být genetika, resp. dědičné oslabení pojivové tkáně kapilár na obličeji, v důsledku čeho ztrácejí pevnost a praskají. Další faktory, které se podílejí na vzniku kuperózy jsou stres, UV záření nebo vysoký krevní tlak. Přesto existují způsoby a prostředky, jak zmírnit kuperózu a zabránit rozšířeným kapilárám. Zde si můžete přečíst o příčinách a příznacích kuperózy a také o tom, jak si docílit, aby pleť měla rovnoměrný tón a byla hezká.

VĚDĚLI JSTE,ŽE

Kuperózní pleti neprospívají mastné konvenční krémy, neboť na pleti vytvoří izolační vrstvu a tak se vytvoří efekt plastické fólie, kdy pleť nedýchá, přehřívá se a ještě více zčervená a pálí. Nejlepší je používat speciální dermokosmetiku bez dráždivých látek se zklidňujícími a hydratačními vlastnostmi.

Jak poznám kuperózu?

Chcete-li rozpoznat kuperózu, podívejte se pozorně na svou pokožku. Vidíte jemné načervenalé až namodralé žilky? Reaguje vaše pokožka na vnější vlivy jako je chlad nebo teplo větším zarudnutím? Potom se na ní rozvinula kuperóza.

TIP

První příznaky zarudnutí a kuperózy lze zvrátit a eliminovat na minimum. Rozhodující je správná kosmetická péče o pleť a zdravý životní styl. Pokud si nedokážete vyskládat správný program péče, poraďte se s odborníkem nebo beauty konzultantem.

Jaký je rozdíl mezi kuperózou a rosaceou?

Kuperóza a rosacea se často používají jako obecné pojmy pro zarudnutí a žilky na tváři. Existují velmi odlišné medicínské názory: buď je kuperóza považována za kožní onemocnění sama o sobě nebo jako předchůdce horšího stavu rosacey.

Toto jsou rozdíly na první pohled:

Kuperóza:

  • mírné, dočasné zarudnutí na nose a tváři
  • suchá a citlivá pokožka

Rosacea:

  • silné, trvalé zarudnutí
  • přemnožení mazových žláz
  • papuly, hnisavé pustuly a podlitiny
  • bulbózní změna v nose
  • extrémní suchost očí
  • svědění, pálení
  • kůže teplem reaguje na kořeněná jídla, kofein a alkohol

Jak vzniká kuperóza?

Kuperóza je zpravidla způsobena slabostí pojivové tkáně cév a je dědičná. Příčinou je tedy zvláštní stav kůže a cév: Pokud jsou stěny cév slabé, rychle se rozšiřují – zejména při vysokém krevním tlaku. To může vést ke krvácení do okolní tkáně (prokrvení kapilár). Potom se na pokožce objeví jemné žilky a zarudnutí.

Co NEPOMÁHÁ kuperózní pleti?

Kosmetické produkty, které obsahují dráždivé, chemické látky, například éterické oleje, minerální oleje či silikony. Syntetická barviva či vůně. Měli byste úplně vynechat peelingy s obrušovacími částečkami nebo pleťové kartáčky, saunování a napařování, protože podporují prokrvení. Kuperózní pleti neprospívají ani výživné, mastné krémy, protože pleť přehřívají a ještě více stimulují k tvorbě a praskání cév. Ideální je používat speciální dermokosmetické produkty určené na zarudnutí a kuperózu. Měly by obsahovat Panthenol, alantoin, kořen lékořice a aloe vera, které zklidňují podrážděnou pokožku a posilují ochrannou bariéru pokožky. Extrakty z vybraných druhů červených řas dokáží posílit stěny kapilár a snižovat až střední zarudnutí pleti.

Co POMÁHÁ kuperózní pleti?

Ke zpevnění pojivové tkáně pomáhá černý čaj, arnika, jírovec nebo přeslička. Jako běžný obklad mohou aktivní složky inhibovat kuperózu.

Na zakrytí červených žilek nejlépe funguje zelený korektor. Šikovně překrývá červené žilky. Pokud uznáte za vhodné, můžete následně nanést make-up a pudr jako obvykle.

Nezapomeňte se vždy pravidelně a poctivě odlíčit. Nezáleží na tom, zda používáte make-up nebo ne, pečlivé a jemné čištění kuperózní tváře je obzvláště důležité pro úlevu pokožky. Podpoříte tak přirozené funkce vaší pokožky.

Umyjte si obličej vlažnou vodou. Opatrní byste měli být i při každodenním čištění obličeje. Abyste si nepodráždili pokožku, neměli byste si obličej mýt příliš studenou nebo příliš horkou vodou.

Používejte vhodnou péči o pleť. Přizpůsobte svůj denní hydratační krém specifickým potřebám vaší pokožky.

Krém na obličej skladujte v chladničce. Pro jemný chladivý efekt uchovávejte svoji péči v chladničce. Při aplikaci tak máte příjemný a svěží pocit.

Doporučené produkty
Související články