DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Měli by se muži starat o svou pleť jinak než ženy?

Měli by se muži starat o svou pleť jinak než ženy?

ZDRAVÁ POKOŽKA
30. května 2022

Muži a ženy se v mnoha ohledech liší už na první pohled. Liší se ale také pleť mužů a žen? Odpověď zní: ano. Než si však povíme o těchto rozdílech, je důležité si uvědomit, že existují i podobnosti. Stejně jako mnoho žen i mnoho mužů si například přeje zdravě vypadající pleť a řeší problémy, jako jsou citlivost pleti, akné nebo stárnutí. Proto si zaslouží produkty navržené speciálně pro jejich jedinečné potřeby.

Měli by se muži starat o svou pleť jinak než ženy?

Muži a ženy se v mnoha ohledech liší už na první pohled. Liší se ale také pleť mužů a žen? Odpověď zní: ano. Než si však povíme o těchto rozdílech, je důležité si uvědomit, že existují i podobnosti. Stejně jako mnoho žen i mnoho mužů si například přeje zdravě vypadající pleť a řeší problémy, jako jsou citlivost pleti, akné nebo stárnutí. I když o svou pleť nepečují tak důsledně, neznamená to, že jim na ní nezáleží. Proto si zaslouží produkty navržené speciálně pro jejich jedinečné potřeby.

Za vše může testosteron

Prvním a zásadním rozdílem, od něhož se odvíjí vše ostatní, jsou hormony. Muži mají v těle více testosteronu, ženy více estrogenu. Jeden i druhý hormon se vyskytuje i u opačného pohlaví, ale v menším množství. Testosteron je důležitý steroidní hormon, který je zodpovědný za vývoj a udržování mužských atributů. Jeho produkce začíná již sedm týdnů po početí. Hladina testosteronu se během puberty zvyšuje, vrcholí na konci puberty a poté se vyrovnává. Po 30. roce věku každoročně mírně klesá.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...?

Testosteron u mužů ovlivňuje vše – od reprodukčního systému a sexuality až po svalovou hmotu, hustotu kostí a pokožku. Hraje také roli v některých formách chování. Při přechodu z dětství do dospělosti stimuluje testosteron růst vousů, ochlupení v podpaží a kolem genitálií. Chlupy rostou také na rukou, nohou a hrudi. To vše naznačuje, že péče o pleť u mužů bude v některých ohledech jiná než u žen.

Faktory, které ovlivňují péči o mužskou pleť:

  • tloušťka pokožky,
  • kolagen,
  • produkce mazu,
  • vousy.
starostlivost-o-muzsku-plet

Tloušťka pokožky a kolagen

Mužská kůže je v průměru o 20 až 25 % silnější než ženská a má hrubší strukturu. Kromě toho obsahuje více kolagenu, který jí dodává vypnutější a pevnější vzhled. To je výhoda, protože kolagen zpomaluje proces stárnutí. Zajímavé je, že obsah kolagenu v mužské kůži se v průběhu let snižuje konstantní rychlostí, zatímco u žen se snižuje v pozdější etapě života, obvykle po menopauze. Vzhledem k tomu, že ztenčení je dramatičtější v kratším časovém období, jsou účinky redukce kolagenu u ženské pleti výraznější.

Ani muži však nejsou imunní vůči vráskám a dalším známkám stárnutí. Proto péče o mužskou pleť zahrnuje také peelingy, hydratační přípravky, séra a opalovací krémy. Mužům doporučujeme sáhnout po kvalitní kosmetice, která nemusí být nutně určena pro muže. Důležité je zaměřit se na kvalitní, čistou kosmetiku, která umí díky technologii výroby a složení účinně pracovat s mužskou pokožkou, tj. s hutnější pokožkou a s ní spojenou větší absorpční schopností.

Ideálním řešením je přírodní kosmetika nebo biokosmetika s certifikovaným složením, která dokáže přesně to, co mužská pleť potřebuje – snadno proniká do potřebných vrstev pokožky, vstřebává i silnější textury, a to s příjemným pocitem pružnosti a bez zanechání mastného filmu.

starostlivost-o-muzsku-plet-2_1

Produkce kožního mazu

Jak je to s produkcí kožního tuku zvaného kožní maz? Sébum je kožní maz neboli mastná tělesná tekutina vylučovaná mazovými žlázami. Muži nejenže produkují až dvakrát více kožního mazu než ženy, ale mají také větší póry. Na produkci kožního mazu se významně podílí vyšší hladina testosteronu. Ani s věkem se tvorba séba nezpomaluje – takže problémy s vyrážkami mohou přetrvávat déle, a proto je klíčový výběr správné kvalitní kosmetiky.

Na jedné straně je výhodou, že kožní maz je přirozeným hydratačním prostředkem a pomáhá udržovat mladistvý vzhled pokožky. Na druhou stranu to může vést k problémům. Kvůli nadměrné mastnotě mají muži častěji ucpané póry, černé tečky, vyrážky a akné. Protože muži jsou méně náchylní k suché pleti, je u nich větší pravděpodobnost, že se budou potýkat s viditelně mastnou nebo lesklou pletí. A zde se opět dostáváme k důležitosti výběru účinné kosmetiky.

starostlivost-o-muzsku-plet-3

Bradka, vousy, holení

I když ženy mají také do jisté míry ochlupení na obličeji, není tak husté a hrubé jako u mužů. Muži, kteří se rozhodnou nenechat si delší vousy a knír, se za život v průměru oholí 16 000krát. Každodenní holení zatěžuje pokožku a může způsobit podráždění, škrábance nebo vyrážky. Ano, muži mají prospěch z peelingu, který holení vytváří. Jejich pokožka je však citlivější a po holení reaguje rychleji. Holení sice odstraňuje vrchní vrstvu kožních buněk, ale zároveň odhaluje mladší pokožku, která je citlivější. Podle některých odhadů má až 40 % mužů problémy s pokožkou související s holením, a proto se většina produktů, které muži používají, zaměřuje právě na tuto oblast.

Jestliže se holíte:

  • Upřednostněte kvalitní kosmetické produkty, ideálně s čistým přírodním složením, které pomůžou žiletce hladce klouzat po pokožce. Předejdete tak škrábanům nebo případnému podráždění a zčervenání.
  • Ujistěte se, že vaše produkty jsou čisté, jemné a zklidňující, s antibakteriálními vlastnostmi, bez obsahu umělých přísad a dráždivých látek. Pokožku ochráníte před podrážděním, ale i vznikem vyrážek.
  • Holte se ve směru růstu chloupků (ne proti němu) a vždy ostrou žiletkou. Pokožku budete méně dráždit, oholení bude precizní a zároveň eliminujete vznik zarůstajícícíh chloupků a vyhnete sa „spálení“ žiletkou.

TIP:

Pokud je vaše pokožka podrážděná nebo suchá, používejte elektrický holicí strojek s ochrannými prvky. Vyhněte se výrobkům po holení na bázi alkoholu, umělých vůní a syntetických přísad. Sáhněte po přírodních produktech určených k tomuto účelu. Po holení naneste na pleť jemný přírodní hydratační krém a přípravky proti stárnutí. Nezapomeňte, že by měly mít lehkou texturu, přírodní, jemné a čisté složení. Těžké, voňavé a mastné produkty běžně dostupné kosmetiky mohou zhoršit stav citlivé pokožky po holení.

Jak si vybrat správné přípravky pro péči o pleť?

Nyní, když známe hlavní rozdíly mezi mužskou a ženskou pokožkou, je namístě položit si otázku: Měli by muži pečovat o svou pleť jinak než ženy? Ano i ne. Ano, muži by rozhodně měli kosmetiku vyhledávat častěji a pravidelněji. Prioritou je řešení nadměrné tvorby kožního mazu, prevence zrychleného stárnutí a zklidnění podrážděné pleti při holení. Hydratace, ochrana a čištění pleti by měly být pro muže samozřejmostí.

starostlivost-o-muzsku-plet-4

Kosmetické přípravky pro muže by měly být navrženy tak, aby se lépe vstřebávaly než přípravky pro ženy. Kromě toho by měly působit proti ucpávání pórů, podráždění a dalším následkům holení tím, že odstraňují odumřelé kožní buňky, zklidňují pokožku a poskytují jí hydrataci. Kosmetika pro muže však nemusí být vysloveně odlišná – jeden výrobek může vyhovovat mužům i ženám zároveň. Co je tedy důležité?

Čistě přírodní složení výrobku a jeho kvalita potvrzená certifikací. Certifikovaná přírodní dermokosmetika poskytuje rychlé vstřebávání účinných látek hluboko do spodních vrstev pokožky bez zanechání mastného filmu. Působí proto cíleně, účinně a s dlouhodobými výsledky v podobě krásné, ale i zdravé pleti. Muži i ženy mají určitý typ pleti a podle toho si mohou vybrat kvalitní kosmetické produkty. To platí zejména pro přírodní kosmetiku – není třeba sahat po produktech určených pouze pro muže. Už víte, na co se zaměřit. Víte, na co nezapomenout? Po 35. roce věku stárne mužská pleť mnohem rychleji, a proto je pravidelná péče o ni pro každého moderního a zdravě smýšlejícího muže nezbytností. Se správnou kosmetikou bude nutnost také potěšením – díky viditelným výsledkům.

Doporučené produkty
Související články