DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Jak se popasovat s mastnou pletí – vysoušet nebo mazat?

Jak se popasovat s mastnou pletí – vysoušet nebo mazat?

ZDRAVÁ POKOŽKA
7. srpna 2023

Trápi vás mastná pleť? Príčiny vzniku mastnoty môžu byť rôzne, no hlavná dilema v starostlivosti býva len jedna. Vysúšať či krémovať? V článku sa dočítate, čo je v starostlivosti o mastnú pleť najdôležitejšie a ako s ňou pracovať.

Jak se popasovat s mastnou pletí – vysoušet nebo mazat?
mastna_plet
Typ pleti se během života mění.

Jak definovat mastnou pleť?

Mastnou pleť poznáme jako běžný dermatologický problém, který tvoří na pokožce mastný film. Objevuje v každém věku a často je doprovázen zvětšenými póry a akné. Zvýšená náchylnost k mastné pleti je v dospívání, naopak stárnutí pokožky zpomaluje činnost mazových žláz.

Vysoušet mastnou pleť? Ano nebo ne?

Ne. Mnoho lidí se stále snaží zbavit mazu tak, že pleť soustavně vysušují (např. pomocí mýdla), používají tonizační vody (mnohdy agresivně) a neuvědomují si, že to má jen velmi krátký efekt. Čím více pleť vysušujeme, tím více má tendenci stimulovat zvýšenou produkci mazu.


Může se zdát, že produkce kožního mazu je nežádoucí aktivita, ale není to úplně tak. Optimální produkce mazových žláz je jedna z klíčových procesů v naší pokožce pro zachování imunity a ochranné bariéry pleti. Nežádoucí je však nadměrná tvorba mazu – způsobuje ucpání pórů, hromadění odumřelých buněk a bakterií, co vede ke vzniku akné. Neustálé odmašťování a vysoušení mastné pleti bez doplnění hydratačních látek určitě není správné.

akne_mastna_plet_2
Častým jevem mastné pokožky jsou rozšířené póry a pleť je náchylnější k akné.

Hlavní příčiny mastné pleti z velké části korespondují s příčinami vzniku akné. Patří zde hlavně:

1. genetické predispozice,
2. stres,
3. nesprávně zvolené přípravky na mastnou pleť (často spojené s nedostatkem hydratace),
4. hormony (menstruace, menopauza, těhotenství).

Jak správně pečovat o mastnou pleť?

Mastný film na pleti způsobuje ucpání pórů, co vede ke vzniku akné. Právě proto bychom měli pokožku zbavovat nečistot a mastnoty minimálně dvakrát denně pravidelným čištěním, abychom předešli odumřelým kožním buňkám a bakteriím v mastném filmu pokožky. Tady však správná péče nekončí, teprve začíná... čtěte dále.

NE produktům s agresivním složením – ANO jemným přípravkům

Nepoužívejte agresivní přípravky na bázi syntetického alkoholu, vůní či chemických látek a konzervantů. Určitou dobu se to může zdát jako správná cesta, ale opak je pravdou. Čím více pleť vysušujeme, tím více bude mít tendenci se mastit.

Hydratovat mastnou pleť? Ano nebo ne?

pletova_maska_purderm
Čistící mléko PURDERM jemně ošetřuje a čistí do hloubky pórů.

Právě mastný typ pleti potřebuje speciální péči – extra dávku hydratace. A máte-li mastnou pokožku, základem vašich přípravků by měly být hydratační složky. Hydratační látky udržují mastnou pokožku hydratovanou a v optimální hladině obsahu vody i tuku zároveň. Zabraňují tak tvorbě přebytečného mazu, tudíž hydratovat mastnou pleť je správné. Efektivně pomáhají aloe vera, bambucké máslo, kyselina hyaluronová, kyselina salicylová či alantoin.

Pravidelné používání lehkých hydratačních krémů je pro pleť obrovským přínosem, a právě mastná pleť může být znakem nedostatečné hydratace pokožky. V případě mnoha žen i mužů kolem 30tky, je mastná pleť znakem nedostatečné hydratace. Častokrát doplněním „vody“, tedy hydratací pleti se optimalizuje tvorba mazu.

VĚDĚLI STE, ŽE?

Optimální mazání pokožky je žádoucí. Vysoušení agresivními přípravky může naopak způsobit poškození kožní bariéry a zvýšenou citlivost.

Hloubkové čištění zvládne také kvalitní pleťová maska

Hloubkově čistící masky s jemným exfoliačním efektem na bázi ovocných kyselin jsou výborný a velmi účinný způsob, jak eliminovat hromadění kožního mazu a zároveň působit protizánětlivě. Stav pleti se výrazně zlepší již po krátké době, pokud si osvojíte pravidelnou péči alespoň 2 x týdně.

Zapracování pleťové masky do denní rutiny může být velmi užitečným pomocníkem.

peel_mask_dado_sens
Jemné ovocné kyseliny v masce vážou vlhkost v pokožce, čím bojují proti produkci nadbytečného mazu.

Pleťová maska ​​pro mastnou, problematickou pokožku PURDERM jemně uvolňuje ucpané póry, podporuje odplavování kožního mazu, čím zabraňuje tvorbě akné a zánětům způsobených nečistotami.

Doporučené produkty
Související články