Dermatologicky testováno - co to znamená?

Dermatologicky testováno - co to znamená?

UDRŽITELNÁ KRÁSA
13. února 2023

Dermatologický test je důležitým faktorem při výběru kosmetiky. Víte, co přesně to znamená a proč je to tak důležité? V tomto článku se dozvíte, jak fungují dermatologické testy a jak nám pomáhají zabránit alergickým reakcím a podráždění pokožky.

Dermatologicky testováno - co to znamená?
DD-Blog-dermatologisch-getestet-03202-2
Dermatologicky testovaná kosmetika je typ kosmetiky, která byla zkoušena a schválena dermatology.

Mnohé kosmetické výrobky jsou označeny „dermatologicky testovány“. Co to vlastně znamená? Kdo co testuje? Jsou produkty s touto poznámkou vhodné i pro citlivou pleť? Opodstatněné otázky, obzvlášť pokud máte citlivou pokožku. Zeptali jsme se kolegů z našeho oddělení výzkumu a vývoje, co musí výrobce přírodní kosmetiky testovat. Následující článek se věnuje také tomu, čemu derma-kosmetická společnost věnuje zvláštní pozornost. Na příkladu našeho očního krému EXTRODERM můžete zjistit, jak takový test funguje.

Proč „dermatologicky“ testováno?

DD-Qualitaet-Hautvertraeglichkeit-2
Logo "dermatologicky testováno" znamená, že produkt byl testován dermatology a byl schválen jako bezpečný pro použití na pokožku.

U kosmetiky, ať už ošetřující nebo dekorativní, se jedná vždy o pleť. Samozřejmě, nejlépe uděláte, zeptáte-li se lékařů, kteří se specializují na výzkum nebo léčbu kůže: dermatologů. Aby mohl výrobce označovat své produkty poznámkou „dermatologicky testováno“, musí být při testech produktů v nezávislých testovacích ústavech přítomen dermatolog.

Provádí testy, a nakonec podepisuje protokoly o testech. Při vývoji produktu naopak není konzultace s externím dermatologem povinná. Protože si dáváme za cíl vyvíjet derma-kosmetiku pro citlivou pleť, je to pro nás samozřejmost.

Jaké testy existují?

Nařízení o kosmetice vyžaduje pouze testy kompatibility. Každý kosmetický výrobek má svůj vlastní „soubor“, do kterého mohou úřady nahlédnout. Zaznamenává, zda a s jakým výsledkem byly provedeny testy kompatibility. Jakmile je na obalu produktu dodatek „pro citlivou pleť“, musí být zároveň prokázáno, že přípravek je vhodný pro tento typ pleti.

Kontrola příslibů výrobků: Musíme prokázat vlastnosti, kterými výrobek označujeme, takzvané „nároky “. Jedním z tvrzení je například: „Krém XY redukuje zarudnutí díky aktivní složce jitrocele.“ To znamená, že externí testovací instituty musely přesně tento příslib produktu zkontrolovat a potvrdit.

ZKUŠEBNÍ METODY

Objektivní průzkumy měřením

Možnosti měření fyziologických vlastností kůže se neustále zlepšují. Parametry jako obsah vlhkosti, elasticita, ztráta vlhkosti, hloubka vrásek a bariérová funkce lze určit velmi přesně. Produkt, který je označen pouze číslem, si testující osoby odnesou domů a použijí jej podle návodu. Testované osoby tedy nejsou ovlivněny značkou. Odborníci ze zkušebního ústavu měří účinek, tedy změny na pokožce – obvykle v den první aplikace, po týdnu a po čtyřech týdnech.

Průzkumy odborníků

Kompatibilita kosmetického přípravku se kontroluje například náplasťovými testy, při kterých by přípravky měly zůstat na pokožce až 48 hodin. Dermatologové ve stanovených intervalech posuzují reakce pokožky, například na zarudnutí, šupinatost nebo puchýře a zaznamenávají výsledky.

Subjektivní průzkum dobrovolníků

Testující osoby obdrží produkt (bez odkazu na výrobce) poštou a následně se jich písemně ptají na jejich zkušenosti s ohledem na snášenlivost a účinnost. Takové pozorování aplikace laiky může užitečně doplnit rozsáhlé přístrojové měření a odborné hodnocení dermatology.

ODBORNÝ TIP

Pokud jste se někdy u nějakého produktu dočetli, že výsledky testů jsou založeny výlučně na dotazníkových průzkumech, měli byste být alespoň ostražití! Někteří výrobci z důvodu dalších nákladů neprovádějí rozsáhlé testování ve zkušební laboratoři.

Aká testovacia metóda pre ktorý produkt?

Jakou zkušební metodu institut použije, závisí na cílech výrobce. Například u přípravku proti stárnutí by bylo zajímavé detailně otestovat změnu z hlediska hydratace a redukce vrásek v pleti. Testovací metody použité pro novou formulaci očního krému EXTRODERM bylo stanovení obsahu vlhkosti a měření transepidermálních ztrát vlhkosti, tzn. kolik endogenní vody se uvolní z určité oblasti pokožky za určitou dobu. Nechali jsme vypracovat i aplikační studii.

Augencreme-Objekttraeger
Konkrétní metoda dermokosmetických testů závisí od cílů výrobce pro testovaný produkt.

Jak se vybírají testované subjekty?

Institut má k dispozici různé předměty, které jsou převzaty z datového fondu dobrovolných testovacích osob. Tyto předměty jsou kategorizovány podle typu pleti. V závislosti na produktu se následně vyberou testované osoby s požadovaným stavem pokožky. Například: „Linie EXTRODERM je určena na citlivou, suchou pokožku, jako je neurodermatitida a psoriáza.“ V rámci pozorování aplikace bylo dotázaných 27 žen a 3 muži ve věku od 19 do 70 let (průměrný věk 45 let), kteří zhodnotili stav jejich pokožky takto:

  • 16 lidí hodnotilo svou pokožku jako suchou
  • 6 lidí zjistilo, že jejich stav pokožky je velmi suchý
  • 3 lidé ohodnotili svůj stav pokožky jako normální
  • 2 lidé ohodnotili stav své pokožky jako šupinatou
  • 2 lidé ohodnotili stav své pokožky jako citlivou
  • 1 osoba zjistila, že pokožku má částečně zanícenou

Jaké jsou zprávy o testech?

Dermatologové vytvářejí souhrn výsledků s přesným vysvětlením jednotlivých testovacích metod. Toto dostáváme jako objednavatel testů.

Zde jsou příklady z aplikačního testu očního krému EXTRODERM:

  • 93 % testovaných osob uvedlo, že produkt podporuje schopnost pokožky zadržovat vlhkost.
  • 93 % testovaných osob potvrdilo, že o citlivou pokožku kolem očí bylo šetrně postaráno.
  • 83 % testovaných osob potvrdilo, že oční krém snižuje svědění.
  • 83 % testovaných osob uvedlo, že přípravek posiluje přirozenou odolnost pokožky.

A jaký je závěr týkající se kompatibility?

neu
S naším zaměřením na kvalitu máte jistotu, že oční krém EXTRODERM vyhověl dermatologickým testům a splňuje vysoké standardy kvality.

„Oční krém EXTRODERM velmi dobře snášelo 30 dobrovolníků během pozorování aplikace. Během a po fázi aplikace se nevyskytly žádné nežádoucí účinky ve smyslu objektivizovatelných intolerancí.“

V rámci testů účinnosti stanovením obsahu vlhkosti a měřením transepidermální ztráty vlhkosti dospěl zkušební ústav k tomuto závěru: „Výše uvedené zkušební metody dokázaly, že používání očního krému DADO SENS EXTRODERM podporuje schopnost zadržovat vlhkost pokožky kolem očí a přirozená odolnost pokožky je stabilizovaná.“

Označení kompatibility s citlivou pokožkou

Po měsících výzkumu, vývoje a testování to nyní máme černé na bílém – dermatologicky testováno: Oční krém smíme nejen uvést na trh, ale můžeme spotřebitelům sdělit jeho výhody: „Stará se a zklidňuje citlivou pokožku v oblasti očí. Zvyšuje vaši přirozenou odolnost pomocí panthenolu, oleje Inca Omega a extraktu z růže z Jericha. Podporuje schopnost zadržovat vlhkost a dokáže zmírnit svědění.“ Jako specialista na dermatokosmetiku pro nejcitlivější stavy pokožky máme nezávislé potvrzení, že oční krém EXTRODERM je kompatibilní také s velmi citlivou pokožkou.

Doporučené produkty
Související články