Kořen lékořice, multitalent pro citlivou, zarudlou a zanícenou pleť

Lékořice ( Glycyrrhiza glabra ) je všemocná rostlina s prospěšnými zdravotními vlastnostmi. Rostlina se vyznačuje zejména vysokou sladkostí, specifickou výraznou chutí a černou barvou. Kořen lékořice je přirozeně sladký díky přítomnosti glycyrrhizinu, který je 50krát sladší než cukr. Bioaktivní léčiva jsou známá svými účinky na trávicí trakt, dýchací systém a ženský reprodukční systém.


Výskyt lékořice a jeho účinky

Lékořice se vyskytuje v Evropě a Asii a její historie sahá až do starověku. Původně se používal k léčbě řady nemocí od nachlazení až po potíže trávicího traktu, onemocnění jater a zánětů. Je jednou z nejdůležitějších bylin v tradiční čínské medicíně. Kořen po vysušení vypadá jako malý kousek dřeva, je tvrdý a vláknitý, má průměr asi 1 cm. Ve středu je žlutý a má světle hnědou kůru. Nabízí se v řezané, mleté nebo celé formě.

Skrývá některé skutečně silné antivirové sloučeniny. Ale co to vlastně je a jaké jsou zdravotní výhody kořene lékořice?

Samotná rostlina je rozšířena ve Středomoří i v jižní Evropě a Asii. Tato silná rostlina se používá již tisíce let k léčbě různých zdravotních problémů. Léčivé vlastnosti lékořice dnes potvrdila i věda, a proto kořen lékořice najdeme ve složkách mnoha léků na tlumení kašle, prostředků na trávení, jakož i v kosmetice.

Co je tajnou zbraní kořene lékořice?

Co dělá kořen lékořice obzvláště silným, je jeho součást, a to kyselina glycyrrhizová, která má výrazné protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky – podporuje tvorbu interferonů a brání množení virů. Má bakteriostatický účinek, způsobuje dokonce virovou extracelulární inaktivaci, čímž brání jejich množení. Díky glycyrrhizinu může kořen lékořice pomoci předcházet a léčit nemoci.

Věděli jste, že?

Moderní lékařský výzkum ukázal, že účinné látky obsažené v lékořici mají silné protizánětlivé účinky podobné účinkům steroidních léků, které inhibují imunitní reakci a zmírňují tak příznaky nemocí a imunitních reakcí.

Co obsahuje 100% kořen lékořice?

Kořen lékořice obsahuje asi 150 bioaktivních látek. Nejdůležitější z nich je kyselina glycyrrhizová , která je zodpovědná za sladkou chuť kořene. Zbývající účinné látky mohou být rozděleny do tří kategorií: flavonoidy, kumariny a stilbeneroidy a triterpeny .

Pokud jde o nutriční hodnotu, kořen lékořice má:

  • vysoký obsah vitamínů B a E
  • bohatý obsah minerálů, jako je vápník, draslík, selen, hořčík a zinek
  • bohatý na fytonutrienty, včetně beta-karotenu, fenolu, thymolu a kvercetinu.

Kořen lékořice obsahuje saponiny, zejména kyselinu glycyrrhizovou. Má uklidňující a protizánětlivý účinek, proto má své opodstatnění i v kosmetických laboratořích.

Vědeli jste,že?

Podíváte-li se na INCI seznam, a tedy mezinárodní nomenklaturu kosmetických přísad, kořen lékořice najdete pod mezinárodním názvem „ Dipotassium glycyrrhizate “. To znamená draselnou sůl kyseliny glycyrrhizové .

Máte-li problematickou pleť, akné či růžovku, hledejte kosmetiku s obsahem kořene lékořice

V dermokosmetice se lékořice používá ve formě odvarů, tinktury, extraktu. Je indikována k léčbě kožních onemocnění, růžovky, akné či citlivé pleti.

Jako hlavní složka extraktu z lékořice má kyselina glycyrrhizováprotizánětlivý, uklidňující, bakteriostatický účinek, čímž brání jejich množení. V případě zarudlé pleti s výskytem žilek okamžitě zmírňuje zarudnutí, podráždění.

Účinky kořene lékořice z něj činí dokonalou složku při péči o citlivou pokožku náchylnou k alergiím, například i při periorální dermatitidě, kdy je pokožka obzvláště podrážděná, často zarudlá a drsná. Potřebuje jemnou péči, se kterou může znovu získat rovnováhu. V pleťovém krému PROBALANCE se proto také využívá účinek extraktu z kořene lékořice, tak aby zklidňoval citlivou pleť a redukoval zarudnutí.

Nejlepší kosmetika na akné s obsahem lékořice

Kořen lékořice se může využívat i při léčbě aknózní, zanícené pleti, kdy se s oblibou využívá v tyčince proti akné. Pokud jde o hnisavé či zanícené vyrážky, tyčinka na akné PURDERM Roll on

od přírodní dermatologické značky DADO SENS je skvělým řešením. Obsahuje kořen lékořice, který okamžitě zmírní zarudnutí a působí antibakteriálně. Lidé trpící problémovou pletí neustále hledají odpovědi jak léčit akné, jak se zbavit akné či zanícených pupínků. Přírodní dermokosmetické produkty bez umělých přísad s obsahem účinných přírodních zklidňujících látek jako je kořen lékořice, alantoin, bisabol nebo šalvěj lékařská jsou účinnými přírodními bojovníky, kteří dostanou pleť zpět do formy.

TIP:

Pokud máte citlivou, zarudlou nebo problémovou pleť, do svého pleťového programu doplňte kromě produktů s obsahem kořene lékořice i pleťový produkt s obsahem Ectoinu, který posiluje celkový imunitní systém pleti, váže vlhkost a hloubkově pleť hydratuje a regeneruje na buněčné úrovni.

DOPORUČENÉ PRODUKTY