DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

PSORIÁZA, LUPÉNKA

Toto zánětlivé kožní onemocnění mohou vyvolat léky, spálení sluncem, infekce nebo emocionální stres. Projevuje se akutně, chronicky nebo plošně a vyskytuje se v každém věku. Spojuje se s charakteristickými, často symetricky uspořádanými, ostře ohraničenými plaky, které mohou být zarudlé a zanícené, ale i lesklé a stříbřité. Často jsou postiženy nehty, hlava a jednotlivé klouby.

Vzhled svědění

Svědění může být akutním příznakem, ale může být také chronické po celá léta. Svědění se může vyskytnout lokální, bodové, ale také rozšířené po celém těle. Může vzniknout vnitřními vlivy (organické základní choroby) nebo vnějšími vlivy. Příklady běžného lokálního svědění jsou svědění pokožky hlavy a svědění kůže na dolních končetinách a zádech.

Svědění je často jen neškodný příznak, například z bodnutí komárem nebo při suché pokožce. Svědění však mohou vyvolat i závažná onemocnění vnitřních orgánů a závažné alergie. Zejména chronické a silné svědění může vést k extrémně vysoké úrovni utrpení. Může to vést ke značnému narušení spánku a v důsledku z toho vyplývajícího psychického vyčerpání způsobit hluboké emoční problémy. V případě chronického dlouhotrvajícího svědění může poškození poškrábáním nebo třením vést k dalšímu svědění, jizvení kůže. Existuje několik metod a stupnic subjektivního hodnocení intenzity svědění, například vizuální analogová stupnice (VAS), která se také používá k měření intenzity bolesti.

Jaké jsou příčiny svědění pokožky?

Příčin svědění kůže je mnoho. Jejich původ může být přímo v kůži nebo v jiných orgánech. Mohou však být také způsobeny různými základními chorobami.

Svědění na nezánětlivé kůži (svědění sine materia) systémová onemocnění a neurologická onemocnění a psychologická onemocnění i bez současného patologického nálezu na kůži.

  • Ledviny, játra, nemoci štítné žlázy, diabetes mellitus, nedostatek železa, poruchy krve
  • Nemoci červů
  • Rakoviny (např. rakovina prostaty)
  • Neurologická onemocnění (např. pásová neuralgie po pásovém oparu)
  • Duševní choroby (psychózy)
  • Jednotlivé léky
  • Počasí / podnebí

Svědění na zánětlivé kůži (pruritus cum materia) svědění, které doprovází kožní onemocnění.

  • Atopická dermatitida (neurodermatitida)
  • Psoriáza
  • Kontaktní alergie
  • Hojení úpal (dermatitis solaris)
  • Suchá „stárnoucí pokožka“
  • Kopřivka
  • Erupce léku
  • Autoimunitní onemocnění kůže
  • Kožní infekce (pásový opar, herpes simplex, spála, plané neštovice, plísňové infekce)
  • Napadení kůže svěděním roztoči (svrab), všemi (pedikulóza), bodnutím hmyzem, chorobami červů (oxyuriáza)

TIP ODBORNÍKA

Zabraňte zdroji podráždění, které může pokožku dráždit. Používejte systémovou péči s hydratačními látkami obsahujícími močovinu a rozpouštějícími lupy.

Co pomáhá proti svědění?

Protože svědění může být vedlejším účinkem mnoha chorob a symptomů, léčba a tedy zmírnění symptomů závisí ve velké míře na konkrétní příčině. Z tohoto důvodu může být užitečná konzultace u praktického lékaře nebo specialisty a podrobné vyšetření.

-

Správná péče o pleť

Klíčovou roli hraje správná hygiena a péče o pleť přizpůsobené typu a stavu pokožky. Pokožka by měla být ošetřena a mělo by se zabránit jejímu vysušení. Je třeba se vyhnout dráždivým a vysušujícím sprchovým gelům. Hydratační krémy nebo krémy, například s přísadami jako panthenol nebo aloe vera, mají chladivý účinek, zklidňují podrážděnou pokožku a zmírňují svědění.

Další tipy

V případě akutního svědění – neškrábat!

I když postižení pociťují silné svědění nebo tření na těle, svědění nohou nebo zad, mělo by se tomu zabránit. Tento dodatečný stimul obvykle svědění pouze zesiluje. Namísto toho mohou vlhké chladící obklady s tvarohem nebo černým čajem poskytnout výraznou úlevu od svědění. Po tomto ochlazení by se měla pokožka natřít hydratačním krémem nebo tělovým mlékem. Protože svědění se často vyskytuje v noci a zejména děti se nevědomky škrábou, měly by se na ochranu pokožky nosit bavlněné rukavice.

Vedení deníku příznaků

Pokud je svědění vyvoláno alergiemi nebo nesprávnou stravou, je třeba se vyhnout alergenům a potravinám, které svědění vyvolávají. Totéž platí pro všechny faktory, které způsobují suchou pokožku, protože to velmi často vede ke svědění a lze jej velmi snadno ošetřit hydratačními prostředky.

-

Cílená relaxace

Relaxace nebo pravidelné cvičení jógy snižují stres a jsou dalším pomocným a podpůrným opatřením pro mnohé postižené.

DOPORUČUJEME PÉČE O PLEŤ

EXTRODERM-Visual-Stempell

EXTRODERM

Ať už v důsledku vlivů prostředí, predispozice nebo stárnutí, dochází u pokožky, která je suchá a citlivá, případně mírně popraskaná, k nedostatečné hydrataci. Výsledkem je ještě větší vysušování pokožky. Může se také objevit svědění a odlupování pokožky, které zvýrazňují nepříjemný pocit na pokožce.

Linie EXTRODERM pečlivě působí proti těmto nepříznivým příznakům a to dvěma způsoby:

  • Díky svému šetrnému přírodnímu složení s obsahem aktivních rostlinných látek okamžitě hydratuje pokožku a pomáhá jí znovu získat schopnost vázat vlhkost. Pokožka se tak postupně uklidní a může načerpat novou sílu. Stávající svědění ustoupí a pokožka se zjemní.
  • Omega komplex z oleje lisovaného z plodů amazonské rostliny Sacha Inchi, ze semen brutnáku lékařského a vitamínu F má na pokožku výživující a protizánětlivé účinky, posiluje přirozenou bariéru kůže, a tak zvyšuje její odolnost. V důsledku toho kůže přestane ztrácet vlhkost a posílí se její hydratační funkce. Produkty obsahují také pantenol, který podporuje regeneraci pokožky.

DALŠÍ TÉMATA TÝKAJÍCÍ SE POKOŽKY