DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

ATOPICKÁ DERMATITIDA

Je to dědičné a chronické zánětlivé onemocnění kůže, které provází velmi intenzivní svědění. Projevuje se zejména v kožních záhybech – na loktech, pod koleny, na zápěstích apod. – buď akutně jako mokvající, zarudlé ekzémy nebo chronicky jako bledé, suché a šupinaté mapy.

Toto onemocnění se projevuje plošně a v průběhu života se může zhoršovat nebo zlepšovat. Projevuje se všeobecnou suchostí kůže, zvýšenou podrážděností (kterou vyvolává i pot), intolerancí na některé materiály – například na vlnu – nebo zvýšenou náchylností k alergickým reakcím a poruchám imunitní obrany kůže. Mezi faktory, které vyvolávají projevy atopické dermatitidy, patří také klimatické podmínky, stresové faktory či infekce.

Koho může postihnout atopická dermatitida?

Atopická dermatitida se může vyskytnout v různých životních fázích, někdy již v kojeneckém věku. Jedná se o dědičné onemocnění. Existuje přerušovaný průběh s více nebo méně dlouhými obdobími bez příznaků onemocnění. Závažnost, příznaky a úroveň postihu se mohou lišit. Od velmi mírných příznaků s malým dosahem pro každodenní život až po masivní omezení s výraznou psychickou zátěží a silným psychickým a fyzickým stresem v důsledku onemocnění. Typickými příznaky atopické dermatitidy jsou velmi suchá, šupinatá, zarudlá pokožka a výrazné svědění. Při dlouhotrvajícím atopickém ekzému je pokožka často zhrublá.

Jak se projevuje atopická dermatitida u dětí a dospělých?

Atopická dermatitida je chronické, recidivující onemocnění. Může se vyskytnout také u malých dětí, v dospělosti má často výraznější průběh než v mladších letech. V různých životních fázích je míra postižení odlišná a onemocnění probíhá obdobími zlepšení a zhoršení.

-

Atopický ekzém v kojeneckém věku

Tato chronická forma ekzému se obvykle neprojevuje před třetím měsícem života a vyznačuje se rozptýleným rozšířením hlavně v oblasti obličeje, hlavy a krku, jakož i na extenzorových stranách paží a nohou. Tuto formu provází obvykle velmi nesnesitelné svědění, které kojence a tedy i rodiče nenechá v noci napokoji. Kromě toho je pokožka celkově velmi suchá.

-

Atopický ekzém v dětství

Zde se ložiska ekzému pomalu posouvají do oblastí flexorů, v ohybech loktů a vyhloubeních kolen.

Tyto oblasti nakonec vykazují výraznou lichenifikaci při silném vysušení, zahuštění a odlupování. Pokožka je celkově velmi suchá. V tomto věku se vyskytují nepříjemné ekzémy na rukou a často jsou stále postiženy i obličej a krk. I zde mohou bakteriální superinfekce vést k výraznému zhoršení pleti.

-

Atopický ekzém u dospělých

U dospělých existují velmi odlišné příznaky a stupně atopické dermatitidy. Existují minimální varianty, například. projevují se pouze na víčkách, rukou, krku a genitáliích, ale také mimořádně výrazné, závažné formy spojené s všeobecným zarudnutím celé pokožky. Velmi častou variantou je numulární ekzém, který se pojí s kruhovými (numulárními) až oválnými, často zvýrazněnými, šupinatými nebo křupavými plaky. Pokožka je obecně suchá a citlivá, vyžaduje důslednou denní hydratační péči a má tendenci svědit.

TIP ODBORNÍKA

Zabraňte podráždění, vysušujícím látkám, alergenům a intenzivnímu kontaktu s vodou. Začněte se základní terapií, zvlhčováním a péčí přizpůsobenou stupni suchosti pokožky.

Jaké jsou příčiny atopické dermatitidy?

Příčiny vývoje jsou různé. Důležitou roli hraje genetická predispozice. Pravděpodobnost vzniku atopické dermatitidy u dítěte, pokud jeden z rodičů trpí sennou rýmou, alergickým astmatem nebo neurodermatitidou, je 50% a jsou-li postiženi oba rodiče, je to 75%. Tato predispozice narušuje kožní bariéru, takže pokožku vysušuje a zvyšuje se její citlivost. V důsledku tohoto narušení bariéry mohou látky a alergeny proniknout do pokožky, které by na zdravé pokožce neměly šanci.

Jedním z bodů, které se také opakovaně považují za příčiny neurodermatitidy je tzv. „nadměrná hygiena“. To zapříčiňuje, že lidé v moderním světě jsou nadměrnou hygienou konfrontováni s příliš malým počtem mikroorganismů, takže imunitní systém vykazuje tuto nepřiměřeně silnou reakci.

Co způsobuje atopický ekzém?

Navzdory genetické predispozici nemusí atopický ekzém nutně propuknout. Může se však spustit různými spouštěči. Mezi takové spouštěcí faktory patří například:

  • Alergény: roztoči, prachový pyl, zvířecí chlupy au dětí často i potraviny.
  • Suchá pokožka: Atopická dermatitida podporuje i dehydratační klimatické faktory, ale také chyby v péči.
  • Materiály a látky dráždící pokožku: Například tkaniny vyrobené z vlny, kosmetika dráždící pokožku nebo čistící prostředky mohou vyvolat vzplanutí atopické dermatitidy u postižených nebo zhoršit stávající atopickou dermatitidu.
  • Infekce: Infekce hrají při atopické dermatitidě důležitou roli dvěma způsoby. Na jedné straně mohou, stejně jako v případě nachlazení, vyvolat především atopický ekzém, na druhé straně je možné, že bakterie, viry a plísně mohou zhoršit stav onemocnění při stávající neurodermatitidě.
  • Podnebí: Kolísání teploty, extrémní klimatické podmínky a vlhkost a s tím spojené pocení jsou příznivými faktory pro vznik ekzému.
  • Hormonální výkyvy: Atopický ekzém může být vyvolán hormonálními změnami v těle. Během těhotenství, menstruace nebo menopauzy se zvyšuje šance na nástup nebo zhoršení atopické dermatitidy.
  • Duševní zdraví: Psychický stres jako stres může také výrazně zhoršit neurodermatitidu.

Co dělat s neurodermatitidou?

Protože predispozici na atopický ekzém nebo přítomnost atopické diatézy nelze vyloučit, neurodermatitida sama o sobě se nedá vyléčit. Samozřejmě je ale možné použít terapii ke zmírnění příznaků a zlepšení kvality života, vyžaduje to však vlastní iniciativu. Tímto způsobem lze prodloužit bezpříznakové období a zmírnit relapsy.

-

Vyhněte se spouštěčům

Protože existuje mnoho spouštěčů atopické dermatitidy, je třeba se jim preventivně vyhýbat. Pokud není zřejmé, co je spouštěč, často pomáhá vést si deník příznaků, ve kterém jsou příznaky a jejich možné spouštěče dokumentovány několik týdnů.

-

Základní péče

Atopický ekzém vyžaduje velmi jemné čištění, které je šetrné k pokožce. Zároveň vyžaduje důslednou, zvlhčující, ochrannou a individuálně přizpůsobenou základní péči o postiženou pokožku. Po subjektivním zhodnocení bychom měli použít tělová mléka například s rostlinnými oleji (pupalkový olej), dexpanthenolem, zinkem nebo močovinou. Je třeba se vyhnout horkým sprchám a dlouhým koupelím, jakož i jakékoli formě podráždění.

Lékařská terapie

Lokální kortikosteroidy a inhibitory kalcineurinu vedou k oslabení zánětlivé reakce snížením reakcí imunitního systému. To mohou podpořit topické látky obsahující tříslovinu a například obklady z černého čaje. V závažných případech se používají systematické terapie. Velmi dobrou odezvu také vykazují světelná a klimatická terapie.

-

Desenzibilizace

Pokud je atopická dermatitida doprovázena alergií, je možné provést desenzibilizaci, aby se snížila nadměrná reakce imunitního systému na alergeny.

-

Podpůrná opatření

Další opatření pomáhají zmírnit příznaky vzplanutí atopické dermatitidy. Patří sem například terapeutická opatření, která léčí často nesnesitelné svědění nebo například přímo bojují s bakteriálními superinfekcemi.

Psychologické ošetření a relaxační cvičení

Profesionální psychologická péče a relaxační techniky pomáhají mnohým pacientům vyrovnat se s psychosociálními aspekty atopického ekzému a omezeními kvality života způsobenými často nesnesitelným svěděním a viditelnými vyrážkami. Kromě toho lze zde zjistit resp. vyhnout se psychologickým spouštěčům.

-

Výživa

I zde je vhodné vést si stravovací deník, aby se zjistily možné souvislosti mezi zhoršením nebo spuštěním atopického ekzému a konzumací určitých potravin. Zhoršení neurodermatitidy způsobené potravinovými alergiemi se často vyskytuje v kojeneckém věku. Odpovídajícím potravinám byste se pak měli alespoň dočasně vyhnout.

DOPORUČUJEME PÉČE O PLEŤ

EXTRODERM-Visual-Stempell

EXTRODERM

Ať už v důsledku vlivů prostředí, predispozice nebo stárnutí, dochází u pokožky, která je suchá a citlivá, případně mírně popraskaná, k nedostatečné hydrataci. Výsledkem je ještě větší vysušování pokožky. Může se také objevit svědění a odlupování pokožky, které zvýrazňují nepříjemný pocit na pokožce.

Linie EXTRODERM pečlivě působí proti těmto nepříznivým příznakům a to dvěma způsoby:

  • Díky svému šetrnému přírodnímu složení s obsahem aktivních rostlinných látek okamžitě hydratuje pokožku a pomáhá jí znovu získat schopnost vázat vlhkost. Pokožka se tak postupně uklidní a může načerpat novou sílu. Stávající svědění ustoupí a pokožka se zjemní.
  • Omega komplex z oleje lisovaného z plodů amazonské rostliny Sacha Inchi, ze semen brutnáku lékařského a vitamínu F má na pokožku výživující a protizánětlivé účinky, posiluje přirozenou bariéru kůže, a tak zvyšuje její odolnost. V důsledku toho kůže přestane ztrácet vlhkost a posílí se její hydratační funkce. Produkty obsahují také pantenol, který podporuje regeneraci pokožky.

DALŠÍ TÉMATA TÝKAJÍCÍ SE POKOŽKY