AKNÉ

Onemocnění mazových folikulů se vyskytuje primárně v mládí u dospívající mládeže, ale může se objevit a rozvinout i později v dospělém věku. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění s typickým plošným výskytem. V závislosti na stupni projevu jej doprovází nadměrná produkce kožního mazu, výskyt černých teček a pustulí, především na obličeji ale i v oblasti zad a horní části hrudníku.

Co je to akné?

Existují různé formy s různým stupněm závažnosti. Stavy jsou obvykle chronické nepřetržité nebo chronické přerušovány a mohou trvat mnoho let. Akné zmizí samo o sobě, ale vyžaduje důsledný průběh a koncept terapie, zejména při vyšší závažnosti, aby se zabránilo dlouhodobým následkům, jako je jizvení pokožky. Na základě převažujících kožních změn se rozlišují tři klinické typy akné:

  • Při akné comedonica přichází hlavně k tvorbě černých teček (komedonů) v uzavřené a otevřené formě. Jedná se o mírnou formu akné. Papuly nebo pustuly se objevují pouze sporadicky. Málo černých teček mluví za mírnou variantu, hodně za těžkou formu akné comedonica.
  • Papulopustulární akné je nejběžnější formou akné a kromě přítomnosti komedonů se pojí především s tlamy a pustulemi. Vyskytuje se nejčastěji v pubertě, ale také v pozdější fázi života.
  • Akné conglobata je závažná, vysoce zánětlivá forma akné, zejména na tváři a horní části těla. Zde dochází k výrazné tvorbě kožního mazu s velkým počtem komedonů, papulek, pustulí, bolestivých abscesů. Následky bývají bolestivé a mohou se tvořit uzliny a cysty.

Jaké speciální formy akné existují?

  • Acne fulminans je závažná, akutní forma, která je spojena s horečkou a pocitem nemoci. Jedná se o vzácnější formu, postihuje hlavně muže ve věku od 13 do 22 let.
  • Akné tarda je častější u žen než u mužů. Většina akné existuje od puberty, ale vyskytuje se převážně po 25 roce života. Pozorují se zde zánětlivé papuly a pustuly, jakož i uzavřené a otevřené komedony, hlavně v oblasti dolní části čelisti a na bradě. Často jsou příznaky zhoršení v průběhu cyklu nebo s hormonálními výkyvy (těhotenství, kojení, menopauza). Některé léky (antikoncepční prostředky, anabolické steroidy, doplňky vitaminu B), nesprávné kosmetické výrobky nebo horké a vlhké podnebí mohou také vést ke zhoršení stavu.
  • V případě akné inversa jsou postiženy hlavně vnitřní oblasti bohaté na potní žlázy a vlasy (podpaží, oblast hrudníku, hýždě atd.). Znovu a znovu se objevují papuly, pustuly, bolestivé abscesy, z nichž některé existují již dlouho a které se mohou spojit. Příčinou jsou genetická predispozice, nezdravý životní styl (nesprávná strava, obezita, kouření, stres) a lokální podráždění. Zlepšení prostřednictvím lokální dezinfekce a protizánětlivých opatření je často jen dočasné. K trvalé rehabilitaci jsou ve většině případů zapotřebí velké chirurgické zákroky a zdravější životní styl.

TIP ODBORNÍKA

Zabraňte jakémukoli podráždění. Pravidelně používejte jemný čistící přípravek.

Jak se akné vyvíjí?

Kromě genetických faktorů podporuje vznik akné zvýšená produkce kožního mazu, zvětšené mazové žlázy a porucha rohovky v oblasti vlasových cest. Může však také přispět bakteriální kolonizace, zvýšená produkce růstových hormonů (v mládí) a mnoho dalších faktorů, jako např. psychický stres, strava, kouření a některé léky.

DD-moerser

Nejdůležitější krok péče: čištění

Při pokožce náchylné k akné je obzvláště důležitá základní péče odpovídající typu pleti. Nevhodné přípravky pro péči o pleť mohou výrazně zhoršit akné nebo je vyvolat. Základním opatřením je vhodné čištění 1-2x denně. K tomu jsou vhodná PH-neutrální mýdla. Samotná voda není vhodná k čištění, neboť odstraňuje jen málo přebytečného mazu. Kožní maz lze však odstranit i po vyčištění pleťovým tonikem. Roztoky s mírným obsahem alkoholu s protizánětlivými složkami a složkami uvolňujícími lupy působí jako pleťový toner, který dezinfikuje, stimuluje krevní oběh a osvěžuje pokožku. Alkohol však může způsobit podráždění velmi citlivé pokožce. Ve větší míře se doporučují účinné látky jako například sorbitol.

Správná péče o pleť pro akné

Následná péče by měla pokožku po vyčištění uklidnit, ochladit a odstranit pocit napětí. Měl by se zvyšovat obsah vlhkosti v pokožce při zachování funkce kožní bariéry. Na akné jsou zvláště vhodné základy, jako jsou emulze na bázi vody s vysokým podílem vody a nízkým podílem tuku (typ O/W) a gely. V případě pozdního akné, které má často suchá a mastná místa, je třeba dbát na to, aby byly použity dostatečné výživné přísady a aby byl použit krém a ne gel. Výrobky pro péči o akné by měly mít nejen antibakteriální, ale i keratolytické vlastnosti – to znamená, že by měly být schopny uvolnit zrohovatění a ucpání mazových žláz. Tuto vlastnost získáváme z ovocných kyselin, ale při jejich použití by se mělo brát v úvahu také jejich potenciálně dráždivé působení. Extrakt ze šalvěje může příznivě ovlivnit tok mazu v akné. Složky jako bisabolol a alantoin mají protizánětlivé a regenerační vlastnosti, které mohou pomoci zlepšit stav pokožky při akné.

DOPORUČUJEME PÉČE O PLEŤ

PURDERM-Visual-Stempel

PURDERM

Pupínky, černé tečky nebo akné se mohou objevit během puberty, ale také jako pozdní stadium akné u dospělých. Vyskytují se převážně při hormonálních změnách, kdy pleť produkuje příliš mnoho kožního tuku a nenachází se v rovnováze.

Péče od PURDERM byla vyvinuta speciálně k jemnému odstranění nečistot z pleti výživnými a protizánětlivými složkami ak zabránění vzniku nových pupínků nebo černých teček. Pleť se tak může postupně rozjasnit a pokožka se cítí vyhlazenější a příjemně ošetřená.

Kyselina mléčná a kyselina jablečná mají antimikrobiální účinek a zvyšují rychlost obnovy buněk. Zklidňující ošetřující látky, jako je alfa-bisabolol a alantoin, podporují zlepšení celkového stavu pokožky a mohou předcházet zánětům způsobeným nečistotami.


DALŠÍ TÉMATA TÝKAJÍCÍ SE POKOŽKY