DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Trápí vás lupy a šupinatá pokožka hlavy? Máme řešení!

Trápí vás lupy a šupinatá pokožka hlavy? Máme řešení!

ZDRAVÁ POKOŽKA
23. října 2022

Proč a jak vznikají lupy? Co je důležité dodržovat, abyste předešli jejich tvorbě? Jaké vlasové produkty pomáhají zamezit tvorbě lupů? Dá se jich úplně zbavit?

Lupy a šupinatá pokožka hlavy

Lupy nebo šupiny jsou pro každého člověka nepříjemné a často velmi obtěžující. Povíme vám, co můžete udělat pro to, aby se vaše pokožka hlavy dostala zpátky do rovnováhy. Správnými opatřeními můžete zmírnit tvorbu lupů.

Jak vznikají lupy?

Buňky lidské pokožky se obnovují přibližně každých 27 dní, ze „starých“ buněk se vyvinou zrohovatělé buňky. Během procesu obnovy tyto migrují z hlubokých vrstev kůže na povrch. Jako šupiny, v medicíně nazývané „squama“, se zrohovatělé buňky stanou viditelnými pro lidské oko jen tehdy, když se spojí a vytvoří buněčné shluky. Všeobecně existují dva typy šupin: mastné a suché. Mastné šupiny zůstávají ve formě nažloutlých, olejových vloček a lepí se na vlasy po jejich délce, zatímco suché lupy jsou vnímány jako bílé šupinky kůže přichycené na pokožce hlavy.

Jak zabránit tvorbě lupů?

Lupy si většinou umíte velmi dobře léčit i sami. V závislosti na spouštěči mohou pomoci různé přístupy:

Správná vlasová péče

Pokožka hlavy si musí najít cestu zpět do své přirozené rovnováhy. Toho lze dosáhnout správnou rutinou péčí o vlasy i kůži. Silné teplo, ať už mytí nebo fénování, je absolutně tabu, jelikož extrahuje tuk a vlhkost z pokožky hlavy. Vlasy je lepší mýt vlažnou vodou o teplotě maximálně 37 stupňů a pak už jen nechat uschnout na vzduchu, bez fénování. Nedoporučujeme ani hrubé tření a sušení vlasů ručníkem. Jemnou alternativou k běžným ručníkům jsou jemné utěrky z mikrovlákna.

NÁŠ TIP

Dopřejte svým vlasům alespoň dva dny na regeneraci bez mytí. Během této doby se vlasová pokožka může zregenerovat a stimuluje se také tvorba mazu.

Použití speciálních šamponů

Na vnější ošetření lupů můžete použít speciálně vyvinuté šampony proti lupům. Tyto efektivně fungují se sofistikovanými kombinacemi účinných látek.

NÁŠ TIP NA PRODUKT

Šampon EXTRODERM na šupinatou a suchou pokožku hlavy od DADO SENS čistí pokožku hlavy jemnými povrchově aktivními látkami a přírodními solemi z Mrtvého moře, aniž by ji vysušoval nebo dokonce dráždil. Pantenol, který obsahuje, také zklidňuje namáhanou pokožku hlavy a zmírňuje svědění

Je důležité, aby se šampon dobře vmasíroval do pokožky hlavy. Mechanické podněty při masáži podporují prokrvení pokožky hlavy, čímž jsou vlasové kořínky i vlasová pokožka lépe zásobeny živinami. Stejně důležité v procesu proti lupům je důkladné vymytí šamponu. Pokud se zbytky produktu přilepí na pokožku hlavy, mohou opět podporovat tvorbu lupů.

Terapie léky a správná výživa

Máte-li lupy v důsledku nemoci, v tomto případě byste se měli určitě poradit s dermatologem. Pomoci může i změna jídelníčku, jsou-li spouštěčem lupů plísně. Tvorbu a šíření plísní podporuje zejména cukr. Dokonce lze konstatovat, že příliš mnoho cukru podporuje plíseň na pokožce hlavy. Měli byste proto výrazně omezit sladká jídla a pro stabilní a neporušenou flóru pokožky hlavy zvýšit konzumaci omega-3 mastných kyselin z mastných ryb jako je losos a také doplnit zinek, například ze slunečnicových semínek.

Jaké jsou příčiny tvorby lupů?

Lupy vznikají z různých důvodů. Patří mezi ně například:

1. Změna ročních období

Pleť všeobecně trpí extrémními teplotními výkyvy. Pokožka hlavy je výrazně hrubší než pokožka na zbytku těla – mnohem hustší jsou také mazové a potní žlázy a vlasové folikuly. Zvýšený sklon k pocení v této oblasti je tedy zřejmý. Podle odborníků teplo a pot výrazně podporují rozvoj plísní na pokožce hlavy. Příznivě působí také teplá pokrývka hlavy, například vlněné čepice a suchý vyhřívaný vzduch v zimě.

2. Nesprávná rutina péče a nesprávné výrobky

Příliš horké a příliš časté mytí napadá přirozenou ochrannou vrstvu pokožky. Tím pádem už není tak odolná vůči vnějším vlivům. Příliš horké a příliš dlouhé fénování může být škodlivé také pro zdravou pokožku hlavy. Kromě toho stylingové produkty jako lak na vlasy, které zakrývají pokožku hlavy jako závoj, blokují pokožku ve výměně živin a brání jí dýchat. Používání šamponu, který není vhodný pro váš typ pokožky a vlasů, může také způsobit lupy a problémy s pokožkou hlavy. Nadměrné vysušování pokožky způsobují složky jako jsou emulgátory, alkohol, látky, které vážou a rozpouštějí tuk

3. Hormony

Hormonální výkyvy často postihují zejména ženy. Ovlivňují nejen náladu, ale také stav pokožky a vlasů. Problémy s pokožkou hlavy se mohou vyskytnout na začátku těhotenství a také po něm. Svou roli mohou sehrát i fáze jako menopauza nebo puberta.

4. Kožní onemocnění a alergie

Častou příčinou lupů jsou jednoduché kontaktní alergie na složky v šamponech a kondicionérech. I když jsou nepříjemné, obvykle nejsou nebezpečné. Hůře jsou na tom plísně na pokožce hlavy, které mohou vést k zánětu uzlin a silnému podráždění pokožky hlavy. Dokonce i struktura vlasů může být napadena. Máte-li podezření na plíseň pokožky hlavy, měli byste se proto poradit s lékařem a v případě potřeby použít na zmírnění antimykotikum. Kožní onemocnění, jako je psoriáza nebo neurodermatitida, mohou také vést k lupům. Typické pro první jsou například načervenalé fleky, které jsou vystouplé a pokryté silnou vrstvou šupin. V obou případech byste se měli určitě poradit s odborným lékařem.

ODBORNÝ TIP

Jen příliš neexperimentujte. Příliš mnoho a příliš různých účinných látek nepřináší žádné zlepšení, spíše naopak.

První věc, kterou byste měli udělat, je poradit se s lékařem, abyste zjistili, zda jsou vaše lupy kosmetickým nebo zdravotním problémem. Pokud nelze vyloučit nic horšího, mohu vám jen poradit, abyste byli trpěliví, pokud se jedná o péči pokožky hlavy. Může nějakou dobu trvat, než uvidíte a pocítíte zlepšení. A jako téměř každý kožní problém, ani zde neexistuje univerzální řešení. Sami musíte zjistit a vyzkoušet, co vám nejlépe funguje proti lupům.

Doporučené produkty
Související články