DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Hliníkové soli v antiperspirantech a deodorantech. Jsou škodlivé nebo bezpečné?

Hliníkové soli v antiperspirantech a deodorantech. Jsou škodlivé nebo bezpečné?

ZDRAVÁ POKOŽKA
23. ledna 2023

Antiperspiranty a deodoranty zařazujeme do naší každodenní rutiny. Hliníkové soli v nich jsou však spojovány se vznikem některých nemocí. Jak nebezpečné ve skutečnosti jsou? V tomto článku přinášíme aktuálně diskutovaná témata, která probíhají již mnoho let a opakovaně znepokojují spotřebitele.

Hliníkové soli v antiperspirantech a deodorantech. Jsou škodlivé nebo bezpečné?
Bild_42
Hliníkové soli spolu s bílkovinami blokují výstupy potních žláz.

Co je hliník?

Lehký kov hliník je třetím nejběžnějším prvkem v zemské kůře. V přírodě bývá vázán, například v minerálu bauxite. Hliník se však do těla dostává ve formě rozpuštěných hliníkových solí prostřednictvím pitné vody, potravin, léků a kosmetiky. Tyto soli nejsou okamžitě toxické, ale vliv na procesy v těle a interakce s jinými látkami je stále nejasná. Proto Evropský úřad pro bezpečnost potravin definoval týdenní příjem 1 miligram na kilogram tělesné hmotnosti jako maximální hodnotu.

Proč je hliník v deodorantech a antiperspirantech?

Použití hliníku k prevenci pocení je receptem na úspěch již desetiletí. Účinek hliníku v deodorantech a antiperspirantech lze vysvětlit zcela jasně. Hliníkové soli, které obsahuje, spolu s bílkovinami blokují výstupy potních žláz. Tam, kde se antiperspirant aplikuje, nemůže pot odtéct na povrch pokožky. Kůže zůstává suchá. Další účinek hliníkových solí je, že zabraňují rozkladu potu – zejména mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které obsahuje, na nepříjemně zapáchající látky (např. kyselina mravenčí a máselná). Tento protizápachový efekt mohou dosáhnout i deodoranty bez hliníku – skutečné deodoranty.

Antiperspirant nebo deodorant: co je co?

Antiperspiranty jsou kosmetické výrobky, které používají hliníkové soli k zabránění pocení. V běžném jazyce se často nazývají jednoduše „deodoranty“.

Deodoranty/deo v užším smyslu jsou kosmetické produkty, které působí proti tvorbě zápachu na pokožce. Antibakteriální složky zabraňují rozkladu potu kožními bakteriemi na zapáchající látky. Vůně poskytují svěží aroma.

Bild_1
Deodoranty/deo kuličky působí proti tvorbě zápachu na pokožce.

Jak rozeznáte hliník v deodorantu?

Téměř každý deodorant na dnešním trhu má označení „bez hliníku“, pokud jde o deodorant bez obsahu hliníku. Pokud si nejste jisti, pomůže vám pohled do INCI – seznam kosmetických složek. Označení jsou mezinárodně standardizována, proto se obvykle uvádí v angličtině. Hliník v deodorantech není elementární hliník, ale hliníkové soli, tedy ionty. Pokud je na seznamu složek ALUMINIUM CHLOROHYDRATE (aluminium chlorohydrate), jedná se o antiperspirant s hliníkem.

Hliníkové soli v deodorantech: Jak škodlivé jsou ve skutečnosti?

Je hliník v deodorantu škodlivý nebo toxický? Tato otázka je již dlouhá léta předmětem sporů. Podezření, že deodoranty s obsahem hliníku by mohly podporovat vznik rakoviny prsu nebo Alzheimerovu chorobu, vyvolává obavy médií a ochrany spotřebitelů. Postupně mnozí výrobci změnili své formulace na „bez hliníku. Studie sice žádnou přímou souvislost hliníkových solí a rakoviny neprokázaly, ale některé výzkumy uvádějí, že mohou způsobovat změny v estrogenu. A právě hormon estrogen může podporovat růst rakovinných buněk. Stejné riziko představují i parabeny, které jsou součástí nejen antiperspirantů a deodorantů, ale i jiných kosmetických produktů, pokud si tedy můžeme vybírat, zda zvolíme antiperspiranty nebo deodoranty bez hliníku nebo s hliníkem, vždy je lepší rozhodnout se pro ty bez hliníku.

Proč volit deodoranty bez hliníku?

Dehnungsstreifen-2_jpg
V těhotenství a během kojení používejte bio deodoranty bez hliníkových solí a parabenů.

Pokud jste těhotná nebo chcete být těhotná, je-li vaše pokožka citlivá nebo máte neurodermatitidu, obecně se doporučují čisté kosmetické přípravky bez obsahu sporných látek, které pokožku dráždí co nejméně. To platí i pro složky deodorantů či antiperspirantů. Soli hliníku mohou způsobit toxické a zánětlivé podráždění pokožky nebo i narušení procesů v těle. Použitím jemného deodorantu bez obsahu hliníku se vyhnete dalšímu podráždění pokožky a zároveň zajistíte tělu zdraví a svěží pocit.

Dva deodoranty bez hliníku pro citlivou pokožku

Deodorant bez hliníku, který funguje, musí působit proti rozkladu potu na nepříjemně zapáchající látky po dlouhou dobu. Deodoranty od dermokosmetiky DADO SENS, deo roll-on kulička a deo sprej neobsahují žádné hliníkové soli a jemně chrání citlivou pokožku před zápachem.

DEOSENSITIVE ROLL-ON KULIČKA 24H jemně chrání citlivou pokožku před zápachem jemným balzámem. Extrakt z organického aloe vera má protizánětlivé, hydratační a zklidňující účinky. Panthenol regeneruje a dodává pokožce dodatečnou vlhkost. Roll-on je tak jemný, že jej můžete použít ihned po epilaci nebo holení. Důležité: Před oblékáním jej nechte zaschnout.

Bild_2
DADO SENS Deo roll-on kulička neobsahuje hliníkové soli ani parabeny.

DEOSENSITIVE SPREJ 24H také jemně chrání citlivou pokožku před zápachem s recepturou bez hliníkových solí. Organické aloe vera a kořen lékořice mají uklidňující a hydratační účinek. Protože osvěžující sprej obsahuje alkohol (BIO) jako antibakteriální složku, měli byste po epilaci nebo holení počkat s jeho použitím několik hodin.

Doporučené produkty
Související články