DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

EKZÉM: Co zmírňuje svědění a zarudnutí kůže?

EKZÉM: Co zmírňuje svědění a zarudnutí kůže?

ZDRAVÁ POKOŽKA
16. září 2022

Slovo "ekzém" pochází z řečtiny a znamená bublání nebo nárůst. Ekzém je podskupinou takzvané dermatitidy. Dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže. Výskyt tohoto onemocnění se za posledních 50 let v Evropě zdvojnásobil a atopickou dermatitidou dnes trpí již 50 milionů Evropanů. To je vyjádřeno silným zarudnutím, svěděním a pálenímkůže . Vysvětlíme vám, jak si můžete od ekzému ulevit s dobrými ošetřujícími přípravky nebo i jednoduchými domácími prostředky.

EKZÉM: Co zmírňuje svědění a zarudnutí kůže?

Ekzém: odkud pochází?

Všeobecně je ochranná funkce kůže při výskytu ekzému nevyvážená. To může mít různé příčiny. Za normálních okolností tvoří vrchní vrstva pokožky bariéru, která zabraňuje pronikání mikroorganismů, vlivů prostředí, toxických látek a léků do pokožky. Ochranná funkce závisí především na tloušťce epidermis. U lidí, kteří jsou náchylní k ekzémům, jako je například neurodermatitida, je tato často velmi tenká. Díky tomu mohou bakterie a alergeny snadno proniknout.


Ekzém: Jak to poznáte?

Ekzém není jen ekzém. Rozlišují se:

  • Atopický ekzém
  • Seboroický ekzém (dermatitis seborrhoica)
  • Dyshidrotický ekzém (eczema dyshidroticum)
  • Numulární ekzém (eczema nummulare)
  • Mikrobiální ekzém (eczema microbiale)
  • Kontaktní ekzém (dermatitits contacta irritativa/toxica)
  • Kontaktní alergický ekzém (eczema contactum allergicum)
  • Periorální dermatitida (dermatitis perioralis)

Tyto ekzémy se projevují jako zarudnutí, suchá, popraskaná kůže, puchýře, slzící skvrny, svědění a dokonce i strupy. Jedná se o zánětlivé změny na kůži, které však nejsou nakažlivé! Ekzém může být přechodný (akutní), ale také trvalý (chronický).

Etapy ekzému

Průběh, například akutního kontaktního ekzému, obvykle způsobují kovy, čistící prostředky nebo rozpouštědla. Rychle se zde tvoří červené skvrny na kůži. Pokud ekzém přetrvává, tvoří se malé puchýřky velikosti špendlíkové hlavičky, které jsou naplněny čirou tekutinou.

Puchýře prasknou a vytékají, pak se tvoří strupy. Akutní fáze obvykle trvá jen několik dní.

Pokud se zanícená oblast kůže nehojí, přechází do chronického stavu. Zrudnutí, pustuly, strupy a šupiny se objevují současně a zhoršují se. Svědění se zvyšuje a to způsobuje zesílení vrchní vrstvy kůže. Ta pak může v důsledku velkého sucha i popraskat.

VĚDĚLI JSTE,ŽE

Pokožka atopiků má nízký obsah lipidů, proto potřebuje obnovit narušenou funkci kožní bariéry. Základem péče o atopickou kůži je její neustálé promašťování a zvlhčování speciálními dermokosmetickými produkty, které jsou určené na atopickou pokožku, bez umělých přísad.

Atopický ekzém: co pomáhá?

Správná péče o pokožku

Vaše kosmetika by měla být bez dráždivých přísad. EXTRODERM od DADO SENS je založen na čistě přírodních látkách, neobsahuje živočišné výtažky a konzervační látky. Všechny produkty z řady EXTRODERM zklidňují pokožku účinným omega komplexem oleje inka omega a oleje ze semen brutnáku lékařského. Kožní bariéra se postupně stává silnější a odolnější. Kromě toho dochází k snížení zarudnutí a svědění. V případě akutního záchvatu je náš akutní krém skutečným SOS pomocníkem.

Atopický ekzém: co pomáhá

TIP

Pokožka kolem očí obvykle potřebuje extra porci péče. Oční krém z řady EXTRODERM chrání a zklidňuje tenkou pokožku. Krém ráno a večer jemně vmasírujte. Je důležité, abyste oční okolí „nedřeli“.

Jednoduché tipy pro každodenní péči o pokožku s ekzémem

Kromě správné péče o pleť, mohou s ekzémem pomoci také jednoduché domácí prostředky. To zahrnuje nošení látek šetrných k pokožce např. bavlna a len. Důležitá je také správná teplota vody při koupání či sprchování. Doporučujeme sprchování vlažnou vodou, nikdy ne horkou. Horká voda příliš napadá kyselý plášť pokožky a vaše příznaky se mohou v důsledku toho zhoršit. Potom pokožku jemně otřete ručníkem.

Správná rovnováha tekutin v těle může mít pozitivní vliv i na ekzémy. Voda je nezbytná k udržení důležitých metabolických procesů a tím k zajištění eliminace toxinů. Tělo k tomu potřebuje každý den asi 30 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti – deální je čistá voda nebo neslazený čaj.

tipy pro každodenní péči o pokožku s ekzémem

Doporučené produkty
Související články