DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Akné v dospělosti - jak se ho zbavit

Akné v dospělosti - jak se ho zbavit

ZDRAVÁ POKOŽKA
20. února 2023

Akné netrápí pouze teenagery, ale i dospělé. Většinou se vyskytuje na tváři, ale může se objevit i na jiných částech těla. V tomto článku se dozvíte o příčinách akné v dospělosti a efektivních způsobech, jak se ho zbavit.

Akné v dospělosti
blogbeitrag-spaetakne-teaser

Ani ti, kteří už mají pubertu dávno za sebou, nejsou v bezpečí. Akné v dospělosti se nazývá také pozdní akné nebo akné tarda. V tomto článku se dočtete o příčinách pozdního akné a o tom, jak se ho zbavit.

spaetakne_betroffene-stellen

Hlavním spouštěčem akné u dospělých jsou nadměrně aktivní mazové žlázy. Za normálních okolností je produkovaný maz transportován na povrch pokožky tenkými kanálky folikulů. Pokud se však množství mazu zvýší, ucpou se. V důsledku toho vznikají černé tečky. Pokud se v přebytku mazu usídlí bakterie, tvoří se zanícené pupínky. Akné v dospělosti se obvykle vyskytuje v takzvané U-zóně (brada, čelist a krk). Ženy jsou pozdním akné postiženy podstatně častěji než muži.

Příčiny akné v dospělosti

Pozdní akné v dospělosti může spustit například hormonální nerovnováha, ale také více faktorů.

Narušená hormonální rovnováha

Během života se hormonální rovnováha u žen neustále mění. Mezníkem v hormonálním vývoji je nástup menstruace. Obvykle následuje těsně po užití antikoncepční pilulky. Problémem však je, pokud antikoncepci přestanete užívat v dospělosti, vznikne nadbytek mužských hormonů (androgenů), které stimulují mazové žlázy k větší produkci. Podobný vliv na hormonální rovnováhu má také menopauza.

Nesprávná strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je cukr, cukrovinky a výrobky z bílé mouky (sacharidy vyrobené z jednoduchých, tzv. rafinovaných, cukrů) mají negativní vliv na pleť, protože po jejich konzumaci způsobují extrémní zvýšení hladiny cukru v krvi. Aby byla hladina cukru v krvi neustále v normě, slinivka břišní produkuje inzulín. Ten je jediným hormonem v těle, který transportuje cukr z krve do buněk. Problémem je, že nadbytečný inzulín stimuluje tvorbu androgenů – těch, které jsou zmíněny v prvním bodě. Mléčné výrobky – bez ohledu na to, zda jsou tučné nebo light – mají negativní vliv také na pleť, protože živočišné bílkoviny, které obsahují, podporují zánět.

Narušená střevní mikroflóra

Pokud je vaše střevní mikroflóra (střevní mikrobiom) neporušená, úspěšně se jí vstřebávají vitamíny jako B12, stopové prvky jako zinek a další důležité látky. Kromě toho střevo zajišťuje detoxikaci těla, neboť odvádí toxické produkty metabolismu ven z těla. Pokud je střevní mikroflóra narušena, například potravinami s obsahem cukru nebo antibiotik, tyto procesy již nefungují dostatečně. To znamená, že v těle je příliš málo užitečného a příliš mnoho škodlivého.

Stres

Přísloví „Pokožka je zrcadlem duše“ je naprosto pravdivé. Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje mužské hormony a adrenalin a dochází ke zvýšené produkci mazu.

Léky

Na vině jsou léky na spaní a léky na potlačení strachu a chorobné úzkosti, tedy antidepresiva. Odborníci tvrdí, že antidepresiva mohou úzce souviset s pozdním akné. Dobrou zprávou je, že pokud pozdní akné spustí určitý lék a přestanete jej užívat, akné v dospělosti se ztratí.

Příliš mnoho péče o pleť

Čím jste starší, tím je vaše pokožka sušší. Rychle začnete používat krémy, oleje a jiné ošetřující produkty, které svým vysokým obsahem tuku a oleje ucpávají mazové žlázy. Výsledkem je, že vytvořený maz nemůže odtékat a tvoří se černé tečky, vyrážky či akné v dospělém věku.

Terapie pozdního akné

Neexistuje žádný všelék. V závislosti na spouštěči potřebujete individuální plán. Ten může začínat od správné péče o pleť, přes změnu stravy až po medikamentózní terapii.

VĚDELI JSTE, ŽE?

Akné v průběhu života postihne alespoň jednou téměř každého člověka.

Pokožka s akné je obvykle citlivá

V důsledku probíhajícího zánětu je pH pokožky v nerovnováze. To znamená, že tenký ochranný film na povrchu pokožky už neplní svoji funkci. Pokožka náchylná k akné je obvykle citlivá, proto je důležité používat jemnou, hypoalergenní kosmetiku určenou speciálně na problematickou pleť, s hodnotou pH šetrnou k pokožce. Pravidelná, poctivá péče a čištění pleti s akné v dospělosti je základem úspěchu.

blogbeitrag-spaetakne-reinigung
U akné v dospělosti dbejte na poctivou péči ráno i večer.

Náš tip: U akné v dospělosti se zaměřte na kvalitní kosmetiku, která kromě protizánětlivého efektu zajistí také hydrataci a ubývání vlhkosti, co je při pozdním akné velmi důležité.

Jaká je správná péče o pleť s pozdním akné?

DADO_SENS_-_Purderm_Gesichtspflegeserie_Office_10241
Produkty PURDERM jsou určeny na problematickou pleť s akné a také na citlivou pleť.

Přípravky na pozdní akné by měly kromě antibakteriálních vlastností mít také keratolytické vlastnosti, tj. měly by být schopny uvolňovat zrohovatění a ucpání mazových žláz. K tomu jsou vhodné hlavně jemné ovocné kyseliny obsažené v produktech linie PUR DERM od dermokosmetiky DADO SENS. Neméně důležité je používání hypoalergenního make-upu bez chemických přísad, umělých barviv a vůní, speciálně vyvinutého na pokožku s akné. Doporučujeme DADO SENS Hypersensitiv make-up.

DADO_SENS_-_ECTOIN_Anti-Aging-Fluid_Office_8164
Ectoin je přírodní, inovativní složka, ideální pro citlivou či problémovou pleť.

Vzhledem k tomu, že pokožka u pozdního akné je často suchá a dehydrovaná, potřebuje speciální péči v podobě Ectoin fluidu, který pokožku na jedné straně dokonale hydratuje a regeneruje buňky, ale na druhé straně působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděnou a zanícenou pokožku. Navíc je to anti-aging ingredience a působí ihned proti vráskám.

Doporučené produkty
Související články