DORUČENÍ A DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NAD 1475 kč

Akné - 7 mýtů a faktů

Akné - 7 mýtů a faktů

ZDRAVÁ POKOŽKA
27. února 2023

Pomáhá slunce na akné? Způsobuje akné konzumace čokolády? Shromáždili jsme pro vás sedm mýtů a ověřili jsme fakta. V tomto článku se dozvíte, co je „pravda“ o akné a jaká je správná péče o mastnou pleť a akné.

Akné
DADO_SENS_Blog_Header_1250x667

Na úvod pár faktů: Co je to akné?

Akné je velmi časté onemocnění mazových folikulů. Vyskytuje se většinou u dospívajících, ale může se objevit i v dospělosti jako takzvané „pozdní akné“. Pupínky a černé tečky se objevují především na obličeji, ramenou, zádech a dekoltu – všude tam, kde má pokožka obzvlášť velké množství mazových žláz, které se mohou ucpat a zanítit. Akné může mít velmi odlišné formy. Chcete se dozvědět více o akné? Čtěte dále.

Mýty v ověřování faktů:

Co je opravdu pravda a nejčastější mýty o akné!

Mýtus č. 1: Zubní pasta působí proti pupínkům

DADO_SENS_-_PURDERM_Anti-Blemish_Roll-on_Internet_6625_1
PURDERM péče roll-on tyčinka se používá lokálně na vyrážky.

Nesprávné. Zubní pastu byste měli používat opravdu jen k čištění zubů. Pokud ji nanesete na pupínky, vysuší a vytáhne vlhkost v místě natření. Působí sice mírně antisepticky a použijete-li zubní pastu s mentolem, ten působí příjemně chladivě, ale jakmile budete chtít zubní pastu odstranit (kdo by chtěl vypadat jako muchomůrka?), pupínek se může otevřít, a ještě více zanítit. Navíc složky, které jsou ve skutečnosti určeny pro zuby, mohou již tak citlivou pokožku vyvést z rovnováhy.

NÁŠ TIP: Pro cílené SOS ošetření pupínků doporučujeme produkt DADO SENS Roll-on na vyrážky PURDERM s kyselinou mléčnou, salicylátem sodným a zinkem.

Mýtus č. 2: Slunce pomáhá při akné

Nesprávné. Tento mýtus je založen na dvou jevech: Na jedné straně slunce vysušuje pokožku, co zpočátku vysušuje pupínky.

Potom však může pokožka reagovat o to podrážděněji tak, že se v reakci na stresující UV záření stává více zrohovatělou. Na druhé straně, pupínky a zarudlá pokožka jsou na opálené pokožce méně nápadné. Akné se zmírní jen zdánlivě.

SPRÁVNÁ SLUNEČNÍ OCHRANA

Se správnou ochranou můžete čas od času pobývat na slunci, i když máte akné. Ideální jsou produkty lehké konzistence, které pokožku nevysušují, ale ani ji zbytečně nemastí, jako například DADO SENS Sun Fluid SPF 20 nebo SPF 30. Po slunění je ideální SOS Akut sprej od Dado Sens, který má silné, protizánětlivé a uklidňující účinky.

DADO_SENS_-_Acute_Spray_and_Sun_Fluid_Internet_8165
Dado Sens opalovací fluid a Sos akut sprej jsou skvělými pomocníky na aknózní nebo mastnou pokožku.

Mýtus č. 3: Mytí pomáhá zbavit se pupínků

Jasné ano! V každém případě je mylným tvrzením, že pupínky a černé tečky jsou výsledkem špatné hygieny. Postižení si často čistí pokožku ještě důkladněji než lidé s normální pokožkou. Je tomu tak.

DADO_SENS_-_PURDERM_Creamy_Cleanser_Cleansing_Tonic_Internet_6684
Jemné ovocné kyseliny zabezpečují antimikrobiální ochranu.

Pravidelné čištění pomáhá odstraňovat přebytečný maz z povrchu pleti, takže se póry neucpávají a nezapalují. Buďte však opatrní. Příliš časté a příliš agresivní mytí může pokožku extrémně vysušit a nabudit ji k ještě větší tvorbě mazu. Důsledkem by byly nové pupínky a černé tečky.

SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ

Vyčistěte si pleť ráno a večer jemným přípravkem speciálně vyvinutým pro tento účel. Ulevíte pleti od mazu a odumřelých buněk. Kromě toho je nejlepší použít pleťové tonikum. Čistící mléko a čistící tonikum na mastnou, problémovou pleť s akné od DADO SENS PURDERM tvoří účinné duo.

Mýtus č. 4: Konzumace čokolády způsobuje pupínky

Nesprávné. V případě čokolády se zatím nepodařilo dokázat žádnou jasnou souvislost. Není pravda, že tuk přijatý z potravy způsobuje mastnou pleť. Výsledky jednotlivých studií však naznačují, že produkty s vysokou glykemickou hodnotou (včetně čokolády) mohou u některých osob zvýšit tvorbu akné. Někomu pomáhá vynechat také konzumaci ostrého pepře. Vyzkoušejte si sami, při jaké stravě se vaše pleť cítí nejpohodlněji a na co reaguje pupínky a černými tečkami.

Náš tip: veďte si pleťový a potravinový deník, abyste zjistili, co vaší pleti prospívá a co ne.

Mýtus č. 5: Pupínky a černý tečky nevymačkávejte

Správně. Když se objeví pupínky a černé tečky, jejich vymačkáváním si poraníte pokožku a na zanícenou oblast můžete přenést další choroboplodné zárodky. V důsledku toho mohou vzniknout i nevzhledné jizvy. V případě silného akné má smysl pravidelné profesionální čištění, např. v ambulanci dermatologa. V takových případech dermatologové dokonce předepisují léky, jako jsou antibiotika nebo hormonální přípravky.

Pokud máte jen mírnou formu akné, pomoci vám může také návštěva kosmetického salonu. Existují také speciální nabídky pro teenagery. Pro domácí ošetření doporučujeme použít speciální řadu péče o pleť s čistícím prostředkem, maskou, krémem proti akné, jako je PURDERM od DADO SENS. Tyto produkty jsou vhodné také pro péči o mastnou pleť.

Mýtus č. 6: Vyhněte se make-upu

Nesprávné! I když máte pupínky a černé tečky, můžete se nalíčit a zakrýt nedokonalosti pleti. Samozřejmě, neměli byste používat ledajaký make-up. Příliš bohaté přípravky mohou ve skutečnosti zhoršit stav pupínků a černých teček. Existují však make-upy a pudry s dobrým krytím a se speciálním složením pro citlivou, problematickou pleť. S nimi dosáhnete rovnoměrného tónu pleti, aniž by došlo k namáhání pokožky.

TEN SPRÁVNÝ MAKE-UP

Pozorně sledujte, jak vaše problematická pleť snáší make-up, například s produkty HYPERSENSITIVE od DADO SENS. Velmi důležité: Před spaním důkladně odstraňte make-up, aby si pleť přes noc „vydechla“ a zotavila se.

file-5

Mýtus č. 7: Akné nakonec zmizí samo

Ve většině případů je to pravda, ale dokud se tak nestane, akné může zanechat pupínky a jizvy, pokud s tím něco neuděláte. I když pupínky a černé tečky při správné péči brzy zmizí, mastná pleť obvykle zůstane. Měli byste se o ni i nadále důsledně starat, zvláště když se čas od času objeví pupínky v „návalech“. To se může stát při stresu nebo u dívek a žen v důsledku menstruačního cyklu. K základní péči používejte čistící přípravky, masku, tonikum a krém zejména na mastnou, problematickou pleť, například PURDERM od DADO SENS. Pokud je pupínků a černých teček více, můžete přidat vhodné SOS produkty, které ošetřují pleť, pomáhají předcházet zánětu, zklidňují a vyživují pokožku.

Doporučené produkty
Související články