5 tipů pro suchou pokožku v zimě. Co přesně dělat a čemu se vyhnout?

5 tipů pro suchou pokožku v zimě. Co přesně dělat a čemu se vyhnout?

PRODUKTOVÝ SVĚT
19. prosince 2022

Zima může pro suchou pokožku znamenat nadměrný stres. V chladném a větrném počasí se stává více citlivou, křehkou, napnutou či svědivou. Častokrát pokožka upozorní i zarudnutím či zánětem. V tomto článku vám prozradíme pět tipů pro péči o suchou pleť v chladném období.

5 tipů pro suchou pokožku v zimě. Co přesně dělat a čemu se vyhnout?
header-blog-sucha-pokozka
U suché pleti se přirozený ochranný plášť pokožky v zimě oslabuje.

Proč máme v zimě suchou pokožku?

Důvod 1: Když je zima, pokožka „přepne na úsporný režim“

Produkuje méně kožního tuku a to ovlivňuje ochrannou lipidovou vrstvu – přirozenou ochrannou vrstvu pokožky. Dochází také k snížení pronikání vlhkosti v době, kdy pokožka skutečně potřebuje hodně vlhkosti a tuků. Začarovaný kruh!

Důvod 2: Teploty extrémně kolísají

Ve skutečnosti, pokud neprší, studený vzduch venku je sušší než teplý vzduch. Tento stav dále zvyšuje odpařování vlhkosti z pokožky. V uzavřených místnostech to nevypadá o nic lépe: suchý vzduch v topné sezóně způsobuje velké ztráty vlhkosti. Pokožka se stává méně elastickou, může popraskat a následně se loupat. Bakterie tak mají „cestu“ proniknout do pokožky a způsobit zánět.

Důvod 3: Přechody z tepla do zimy

Ve vytopených místnostech dochází k rozšíření jemných cév (kapilár) pod povrchem kůže a následně k zarudnutí. Při rychlém přechodu z tepla do chladu se náhle stáhnou. Tento stav zatěžuje kapiláry. V extrémních případech může dojít až k trvalému zvětšení kapilár s viditelným zarudnutím

Důvod 4: Trpí zejména citlivé části

Oblasti pokožky, které jsou "odhalené", jako jsou líce, nos, rty a oblast v okolí očí, si vyžadují hodně pozornosti a péče. Čepice, šály, punčochy či rukavice, sice chrání před chladným větrným počasím, ale silně mechanicky zatěžují pokožku. Například na kolenou, často vzniknou suchá místa a nepříjemné svědění v důsledku tření kalhot a malého počtu mazových žláz.

Pět nejdůležitějších tipů pro suchou pokožku v zimě

Aby byla vaše pokožka i v zimě chráněna před vysušením, mám pro vás 5 tipů pro zimní péči.

Tip 1: Čistěte jemně

extroderm-blog-sucha-pokozka-4
Čištění v zimě by mělo být velmi jemné a šetrné.

Při čištění dbejte na to, abyste používali velmi jemné přípravky, které pokožku dále nevysušují a nedráždí. Čistící krém a sprchový krém z produktové linie EXTRODERM jsou přizpůsobeny potřebám suché, popraskané pokožky, ideální pro jemnou zimní péči. Ale také zde je nutná opatrnost při extrémních teplotách. V zimě může být příjemná dlouhá koupel, horká sprcha nebo návštěva sauny. Pokud je vaše pokožka velmi suchá nebo dokonce podrážděná, je lepší vyhnout se teplotám horké vody nebo horkého vzduchu. Namísto toho použijte vlažnou vodu.

Tip 2: Hydratační péče plus vlhkost

Pokud jde o základní péči, právě teď je důležité podporovat pokožku při udržování nebo obnově kožní bariéry. Ideální jsou hydratační přípravky, které umožňují pokožce lépe uchovávat vlhkost. Velmi vhodné jsou k tomu například produkty z linie EXTRODERM. Intenzivní krém používejte k péči o pokožku obličeje, oční krém k péči o obzvláště citlivé oční okolí a balzám na suchou pokožku těla.

extroderm-blog-sucha-pokozka-5
V zimě je důležité používat produkty, které uchovají vlhkost v pleti.

Tip 3: Extra porce hýčkající péče

extroderm-blog-sucha-pokozka-1
V chladném počasí se nebojte sáhnout po speciálních intenzivních přípravcích.

Dopřejte své pleti intenzivní pleťovou kúru jednou až dvakrát týdně, abyste ji „vyzbrojili“ proti větru a počasí. Nebo pokaždé, kdy je obzvlášť napjatá nebo svědivá. Produkty EXTRODERM intenzivní péče hýčkají suchou pokožku pomocí omega komplexu, oleje inca omega, oleje ze semen brutnáku lékařského a vitamínu F. V případě podráždění nebo zarudnutí může být potřebná i cílená intenzivní péče se zklidňujícími aktivními složkami. Tehdy je ideální SOS akut krém nebo SOS akut sprej. SOS akut krém můžete použít také jako výživnou masku na oční okolí nebo rty.

Tip 4: Nezapomínejte na vlasy a pokožku hlavy

Často na to zapomínáme, ale v zimě trpí i vlasy a pokožka hlavy. Pokožka hlavy se stává sušší, šupinatou a svědivou, co může být opravdu nepříjemné. Vlasy jsou matné a vypadají „ochablé“. Zvolte si šampon, který obzvlášť jemně čistí a zklidňuje suchou, šupinatou a citlivou pokožku hlavy a pomáhá zmírnit svědění. Šampon EXTRODERM s jemnými povrchově aktivními látkami, solí z Mrtvého moře a pantenolem, dodá výživu i v zimě, obzvláště šetrným způsobem.

extroderm-blog-sucha-pokozka
V zimě trpí hlavně pokožka hlavy a vlasy, dopřejte jim speciální pozornost.

Tip 5: Chraňte se před zimním sluncem

spf-blog-sucha-pokozka
V zimě je pokožka oslabená a velmi citlivá na UV záření.

Zimní slunce není intenzivní jen na ledovci. Pokud trávíte delší dobu venku, určitě byste si i v zimě měli nanášet opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, protože právě teď je vaše pokožka tak velmi citlivá. DADO SENS opalovací krém SPF 50 je ideální zimní péčí na citlivou a suchou pokožku. Doufám, že tyto rady pomohou vám a vaší pleti prožít zimu s klidem v duši.

Doporučené produkty
Související články